Przyglądając się rozwojowi branży weselnej, nie jedna Para Młoda staje przed dylematem czy barman na wesele to faktycznie dobry pomysł, i czy kolorowe koktaile w dzisiejszych czasach absolutny „must have” na weselu? Jak się okazuje opinii jest tak wiele jak wiele par młodych, a i wybór jest coraz większy w firmach, ofertach i możliwościach profesjonalnych barmanów. Jedni patrzą z podziwem na pracę serwisu barmańskiego, inni wolą czystą wódkę na stołach. Ci drudzy i tak finalnie lądują w barze. Postanowiłem napisać mały poradnik dla wszytkich chcących poznać prawdziwe oblicze pracy baru mobilnego. Dowiecie się na co zwracać uwagę, jak współpracować z barmanem przed weselem i jak wybrać najodpowiedniejszą dla siebie ofertę, a przede wszystkim jak wybrać odpowiednich barmanów.

Barman na wesele – zalety

Niebanalna atrakcja dla każdego

Bary na weselach w ostatnim czasie stają się mega popularne, a to za sprawą zmian i nowych trendów. Choć najbardziej oczywisty wydaje się fakt, że każdy po prostu marzy o tym, aby jego wesele było wyjątkowe i zapamiętane przez gości na długi czas. Barman na uroczystości ślubnej świadczy o niebanalnym podejściu do upodobań gości. Wszak barman swoją wiedzą ma zadowolić tych najbardziej wybrednych. Mówi się, że trudno zadowolić każdego przy 150-200 osobowej uroczystości i zawsze znajdzie się ktoś kto będzie marudził, to fakt. Wtedy na pomoc przychodzą kolorowe koktajle. Bar na weselu to oaza spokoju tam udają się spragnieni panowie gdy partnerki nakazują sfolgować z czystym alkoholem. „Przecież to tylko słabiutki drink” – tłumaczą panowie i w 90 % przypadkach przechodzi to bez problemu. Z kolei panie ochoczo oglądają popisy barmańskich umiejętności zwieńczone pysznym egoztycznym smakiem i apetycznymi dekoracjami. Dzieciaki z wielkim zaangażowaniem zamawiają bezalkoholowe moktaile pełne witamin, a i koneserzy odnajdą w barze prawdziwy poklask dla kunsztu sztuki barmańskiej.

Podniesienie standardu uroczystości

Dopasowanie do upodobań gości gwarantuje każdy dobry bar. Dobrzy barmani dbają o swoich bywalców i widzą kiedy i kto zasługuje na odpoczynek. Świeże soki i owoce dają zastrzyk witamin i wbrew opiniom dzięki drinkom rozważni goście unikną syndromu dnia następnego. Przyjęcia, na których stacjonuje bar są bardziej sielskie, przyjemne i kontrolowane.

Oszczędności

Paradoksalnie bar pozwala zaoszczędzić pieniądze, a dokładnie oszczędza się na czystej wódce, gdyż polewa się jej znacznie mniej w kieliszki. Jeśli wynajęci barmani współpracują z lokalnymi hurtowniami warto wcześniej zapytać o możliwość zakupu i ewentualnego odania nieotworzonych butelek alkoholu po weselu. To zwykle pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, a finalnie może nawet pokryć koszt wynajęcia barmanów. Dobrzy w branży oferują pełne doradztwo, optymalizują koszty do ilości gości, kupują odpowiednią ilość materiału, w tym soki, owoce, lód, a pysznymi i starannie wykonanymi drinkami delektować można się przez całą noc. Trzeba wiedzieć, że zadowolenie i uśmiech na twarzach Gości rekompensuje wszytko. Jeśli jednak mamy ograniczony budżet warto o tym wspomnieć barmanom. Ci w miarę zdrowego rozsądku powinni stworzyć takie menu aby pokryło się z kwotą jaką chcemy przeznaczyć na materiał.

Barman na wesele – druga strona medalu

Ograniczone miejsce

Trzeba liczyć się z tym, iż Barmani na weselu, a w szczególności bar może zajmować sporo miejsca więc przed zamówieniem usługi warto sprawdzić czy mamy miejsce w lokalu. Warto wcześniej uzgodnić z właścicielem domu weselnego lub lokalu, czy barmani są mile widziani. Wszystko dobrze jest uzgodnić dużo wcześniej, dokładnie pytać o ofertę i rezerwować termin z kilku miesięcznym wyprzedzeniem.

Jakich barmanów wybrać na wesele?

Dobrych barmanów poznać można np. po porządku przy barze, dobrze zorganizowanym stanowisku oraz po tym, że w pracy nie „spożywają”. Jeśli jest schludnie i czysto możemy być spokojni, żaden etap współpracy nie powinien sprawiać nam kłopotu. Sami przekonacie się, że to sama radość. Najlepiej sprawdzić doświadczone firmy lokalne. Możemy dopytać znajomych o jakość usług. Z pewnością znajdzie się ktoś kto danych barmanów widział w akcji. Niektórzy w swoich bogatych ofertach mają pokazy barmańskie sztuki flair, inni stawiają na poziom usługi i pracują stylem klasycznym. Tak na prawdę tylko od nas zależy czy potrzebujemy dodatkowe atrakcje. Pytajcie o czas pracy warto wiedzieć ile godzin barmani pracują . Warto sprawdzać firmowe tablice na facebooku i prześledzić pracę barmanów on-line. Zdecydowanie również warto postawić na osobowość barmanów i barmanek. Gdy są sympatyczni i biegli w fachu zadowolenie i sukces mamy gwarantowany. Rozbieżność cen w Małopolsce jest dość spora, przy 150 osobowym weselu koszt wynajęcia baru z materiałem powinien zamknąć się w 3 000 zł. Zawężając rynek do miast jak Nowy Sącz, Jasło, Gorlice czy Limanowa za samą pracę duetu barmańskiego przyjdzie nam zapłacić w granicach 1500 zł. Wszystko jest uzależnione ilością gości i odległością na jaką barmani musza przyjechać. Wczesniej sprawdźmy i wypytajmy czy barmani dysponują całym potrzebnym sprzętem, czy mają własne szkło. Nie bójmy się pytać o rabaty i pakiety usług, jeśli barmani mają swój materiał, Państwu Młodym odpadają z głowy zakupy, a cena końcowa jest atrakcyjniejsza. Swoją drogą dobrze zorganizowani barmani o wszystkim opowiedzą rzeczowo i konkretnie dopinając każdy szczegół na ostatni guzik, w końcu ten najważniejszy dla Was dzień musi być powierzony w ręce prawdziwych profesjonalistów.

Czekamy na Wasze historie, jakie wrażenia macie po udziale ekipy barmanów w uroczystości weselnej?